OGŁOSZENIE UPADŁOŚCI – czy stracisz dach nad głową?
Z czym wiąże się ogłoszenie upadłości – czy stracisz dach nad głową?
Często zdarza się, że osoba posiadająca problemy finansowe ma dom czy mieszkanie, w którym zamieszkuje.
Jeżeli łączna kwota zobowiązań przewyższa wartość takiej nieruchomości, a nie ma innej możliwości ich spłaty, może okazać się, iż ogłoszenie upadłości będzie jedyną szansą na wyjście z tej patowej sytuacji.
Skutki upadłości dla majątku
W momencie ogłoszenia upadłości, cały majątek osoby upadłej staje się masą upadłości, która ma służyć do zaspokojenia wierzycieli. Zadaniem syndyka w takim przypadku jest spieniężenie wszystkich składników majątku wchodzących w skład masy upadłości.
To samo dotyczy domu czy mieszkania, w którym zamieszkuje osoba upadła.
Oczywiście sprzedaż takiego majątku wymaga czasu.
W pierwszej kolejności syndyk zleci rzeczoznawcy majątkowemu sporządzenie operatu szacunkowego, żeby określić wartość rynkową nieruchomości, która z kolei będzie punktem wyjścia do określenia ceny sprzedaży.
W upadłości konsumenckiej o wyborze sposobu sprzedaży nieruchomości decyduje syndyk i zawiadamia o nim wierzycieli oraz sąd, wskazując sposób likwidacji oraz minimalną cenę. W praktyce najczęściej następuje to poprzez sprzedaż z wolnej ręki w trybie konkursu ofert. Zazwyczaj taki wniosek zawiera również informację o obniżce ceny w razie bezskuteczności kolejnych konkursów.
Do kiedy można mieszkać
Zgodnie z przepisami sędzia-komisarz (sąd) określa zakres i czas korzystania przez upadłego lub osoby mu bliskie, którzy w dacie ogłoszenia upadłości zamieszkiwali w mieszkaniu znajdującym się w lokalu lub w budynku wchodzącym do masy upadłości, z tego mieszkania.
W praktyce zazwyczaj upadły po prostu mieszka w domu czy lokalu do momentu wyboru nabywcy domu czy lokalu. W momencie gdy wiadomo już, że nieruchomość będzie sprzedana, syndyk ustala z upadłym kwestie związane z jej opuszczeniem.
Kwota na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych
Przepisy prawa upadłościowego przewidują pewien ukłon w stronę dłużnika, gdyż zgodnie z nimi jeżeli upadły jest osobą fizyczną i w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje upadły, a konieczne jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.
Mówiąc prosto – w postępowaniu upadłościowym, w razie sprzedaży nieruchomości, w której upadły zamieszkuje, można uzyskać środki na pokrycie kosztów związanych np. z koniecznością najmu innego lokalu.
Kwotę taką, na wniosek upadłego, określa sędzia-komisarz (sąd), biorąc pod uwagę potrzeby mieszkaniowe upadłego, w tym liczbę osób pozostających na jego utrzymaniu, zdolności zarobkowe upadłego, sumę uzyskaną ze sprzedaży lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego oraz opinię syndyka.
Przy obecnych stawkach czynszu najmu, kwota ta – oczywiście w zależności od miejscowości i potrzeb, może wynieść nawet 48.000,00 zł, co może być znaczną pomocą w tym, żeby po ogłoszeniu upadłości móc stanąć na nogi.
Takiej możliwości nie ma, gdy dom czy mieszkanie jest sprzedawane przez komornika.
Jeżeli więc Twoja sytuacja jest już podbramkowa, wierzyciele prowadzą egzekucję z domu czy mieszkania, a nie masz możliwości żeby spłacić zobowiązania, ogłoszenie upadłości może być dla Ciebie najlepszym wyjściem na nowy start.
Jeżeli masz wątpliwości lub pytania – skontaktuj się z nami i umów na spotkanie!
Serdecznie zapraszamy też do zapoznania się z pełnym zakresem usług naszej Kancelarii prawnej – Prawnik upadłość konsumencka Bielsko-Biała