Kryzys w związku trwający miesiącami? Brak szans na porozumienie? Chcesz coś zrobić, ale nie wiesz od czego zacząć? Masz obawy, że decyzja o zakończeniu małżeństwa może okazać się przedwczesna, a Sąd nie orzeknie rozwodu? Jednego jesteś pewien – masz już dość bezczynności i chcesz zakończyć swoje małżeństwo, które istnieje już tylko z nazwy. Nie wiesz jednak od czego zacząć, a wszystko sprowadza się do pytania – Jak się rozwieść?
Przesłanki rozwodu – czyli zupełny i trwały rozkład pożycia
Przede wszystkim musisz wiedzieć, kiedy Sąd, mówiąc wprost, da Ci rozwód? Zgodnie z przepisami Sąd może rozwiązać małżeństwo, „gdy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia”, ale co to właściwie oznacza?
W orzecznictwie przyjmuje się, że powinno dojść do całkowitego zerwania trzech więzi – duchowej (zwanej też – więzią emocjonalną, uczuciową), fizycznej i gospodarczej (inaczej – ekonomicznej).
Więź duchowa to, najprościej rzecz ujmując, uczucia, jakie łączyły małżonków i które najczęściej motywowały ich do wstąpienia w związek małżeński. Ustanie tej więzi będzie więc przeważnie oznaczało ustanie wzajemnej miłości, szacunku, akceptacji, zaufania do partnera, etc.
Więź fizyczna często jest postrzegana jako naturalna konsekwencja więzi uczuciowej. Przejawia się nie tylko we współżyciu fizycznym, ale również może być okazywana w drodze różnych innych gestów fizycznych, stanowiących przejaw miłości, wzajemnej troski, akceptacji i przywiązania. Warto pokreślić jednak, że ustanie więzi fizycznej nie zawsze musi być przejawem zupełnego rozkładu pożycia małżonków. Bowiem, taka sytuacja może być konsekwencją okoliczności niezależnych od małżonków (przykładowo: choroba małżonka, pobyt w szpitalu) czy też wynikiem ich zgodnej woli uzasadnionej okolicznościami życiowymi (jak np. praca zarobkowa w oddalonych od siebie miejscowościach, długotrwały wyjazd, etc.).
Natomiast, więź gospodarcza polega głównie na wspólnym prowadzeniu gospodarstwa domowego, zamieszkiwaniu razem, niekiedy prowadzeniu wspólnej działalności zarobkowej lub gospodarczej, przygotowywaniu i wspólnym spożywaniu posiłków czy też posiadaniu wspólnego majątku i zarządzania nim.
Często pojawia się pytanie czy Sąd orzeknie rozwód w sytuacji, gdy małżonkowie nadal zamieszkują razem? Jak najbardziej nie można wykluczyć takiego scenariusza i powiem więcej – orzeczenie rozwodu w takim przypadku jest możliwe! Nierzadko zdarza się, że małżonkowie, mimo że nie darzą się już uczuciem, zamieszkują razem, chociażby z tego względu, że nie mają środków na wynajęcie osobnego mieszkania, czekają na zakończenie sprawy o podział majątku czy też z innych, szczególnych okoliczności podjęli taką decyzję.
W takiej sytuacji, gdy przy zupełnym zerwaniu więzi duchowej i fizycznej pozostały pewne elementy więzi gospodarczej (wywołane szczególnymi okolicznościami), rozkład pożycia może być uznany za zupełny.
Dla orzeczenia rozwodu koniecznym jest również, aby rozkład pożycia miał charakter trwały. Co ciekawe, nie ma żadnych sztywnych granic, które wskazywałyby na to, że rozpad małżeństwa jest trwały, a prościej mówiąc – że małżonkowie nie powrócą już do wspólnego pożycia. Może tak się zdarzyć, że dla orzeczenia rozwodu wystarczającym będzie stwierdzenie, że małżonków nie łączą wyżej opisane więzi już od kilku miesięcy, a co za tym idzie – należy przypuszczać, że w danych okolicznościach powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi. Każdorazowo jednak o trwałości rozpadu małżeństwa będą decydować okoliczności danej sprawy.
Przesłanki negatywne orzeczenia rozwodu
W praktyce zdarza się, że mimo spełnienia powyższych przesłanek, orzeczenie rozwodu wcale nie będzie takie proste. Bowiem, przepisy przewidują tzw. negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu, do których należą:
- sprzeczność rozwodu z dobrem wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
- sprzeczność rozwodu z zasadami współżycia społecznego,
- żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia w sytuacji, gdy drugi małżonek nie godzi się na rozwód, a odmowa tej zgody nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
W takiej sytuacji, mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, rozwód jest niedopuszczalny. Jak widać jednak, ocena czy w danym przypadku wystąpiły przesłanki negatywne orzeczenia rozwodu może powodować wiele trudności. Nie jest to łatwe chociażby z tego względu, że nie da się jednoznacznie określić, co kryje się pod pojęciem „dobra dzieci” czy też „zasad współżycia społecznego”. Stąd też pomoc profesjonalisty może okazać się niezbędna.
Wracając do początku, a więc – Jak się rozwieść?
Najprościej rzecz ujmując – musisz przekonać Sąd, że Twoje małżeństwo się rozpadło, a pomiędzy Tobą i Twoim małżonkiem ustały wszelkie więzi – w szczególności te omówione wyżej, a więc: więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza. Co więcej, musisz wykazać, że taka sytuacja ma charakter trwały, a powrót do wspólnego pożycia nie nastąpi. Okoliczności te powinny zostać szczegółowo opisane w uzasadnieniu pozwu o rozwód.
Dodatkowo, może się zdarzyć, że koniecznym będzie przedstawienie dowodów, które potwierdzą, że w Twoim małżeństwie doszło do zupełnego i trwałego zerwania opisanych wyżej więzi. Dowody te powinny wskazywać również, kiedy to nastąpiło.
Okoliczności te, w tym moment ustania więzi, mogą mieć natomiast niemałe znaczenie w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie – zwłaszcza w kontekście ustalenia osoby winnej za rozpad małżeństwa (co zostanie omówione w kolejnych wpisach – zapraszamy do lektury).
Musisz pamiętać jednak, że każda sprawa jest inna. W danym przypadku nieco inne okoliczności mogą przesądzić o tym czy rozwód będzie zasadny czy też nie. Co istotne również, Sąd każdorazowo będzie kierował się indywidualnymi okolicznościami danej sprawy, a życie pisze przecież różne scenariusze.
Jeżeli potrzebujesz pomocy, to nie zwlekaj i umów się na spotkanie już dziś! Przeanalizujemy Twoją sprawę i wspólnie wybierzemy optymalne rozwiązanie Twoich problemów.
Gorąco zachęcamy również do śledzenia kolejnych wpisów na naszym blogu poświęconych zagadnieniu rozwodu i innym sprawom z zakresu prawa rodzinnego. Zapraszamy do lektury!