Rozwód krok po kroku – czyli procesowy przewodnik po rozwodzie – część I
Po lekturze wpisu pt. „Jak się rozwieść?” wiesz już, kiedy rozwód jest możliwy oraz co stoi na przeszkodzie zakończenia związku małżeńskiego.
Powstaje jednak pytanie – co dalej? Jakie kroki prawne podjąć, aby uzyskać rozwód?
Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Przygotowanie – kluczem do sukcesu
Decyzja o rozwodzie niewątpliwie nie jest łatwa, a sam proces (często długotrwały) może okazać się stresujący. Warto więc najpierw przemyśleć sprawę „na chłodno”. Z doświadczenia wiemy, że emocje nie są dobrym doradcą. Czasami warto zacząć od szczerej rozmowy z mężem/ żoną, co nierzadko pozwala zażegnać przejściowy kryzys małżeński. Pomocna może okazać się również terapia małżeńska czy też indywidualne spotkania z psychologiem.
Jeżeli jednak zdecydowałeś/aś się na ten ostateczny krok i chcesz definitywnie zakończyć Wasz związek, to warto się odpowiednio przygotować, bo jak to mówią – przygotowanie kluczem do sukcesu.
Zastanów się, kiedy doszło do rozpadu Twojego małżeństwa, co było tego powodem i kto temu zawinił. Przygotuj krótki opis przebiegu Waszego związku. Zwróć uwagę, jak układały się Wasze relacje po ślubie, kiedy pojawiły się pierwsze problemy, co było ich przyczyną, czy podejmowaliście próby ratowania małżeństwa i z jakim skutkiem. Na koniec odpowiedz sobie na pytanie – czy i kiedy definitywnie ustały łączące Was więzi małżeńskie (tutaj odsyłam do poprzedniego wpisu).
Ustal aktualny stan rzeczy. Przeanalizuj swoją obecną sytuację życiową i finansową. W szczególności zastanów się, jak wyglądają Twoje aktualne relacje z partnerem – czy jesteście zgodni, co do tego, że Wasze małżeństwo nie ma już przyszłości? Czy potraficie się porozumieć w istotnych kwestiach jak np. wspólny majątek lub sprawy dotyczące wspólnych dzieci?
Warto mieć na uwadze, że umiejętność współpracy często ułatwia zakończenie sprawy o rozwód. Nierzadko pozwala uniknąć dodatkowego stresu, wyciągania przed Sądem „wszystkich brudów”, jak i potem łatwiej jest nam stosować się do czegoś, co wspólnie ustaliliśmy (zwłaszcza ma to znaczenie w kwestii alimentów czy kontaktów z dziećmi).
Określ swoje priorytety na przyszłość. Decydując się na rozwód, musisz pamiętać o tym, że Twoje życie ulegnie zmianie – niekiedy nawet o 180 stopni. Warto więc już na etapie przygotowań, stworzyć wizję swojego życia po rozwodzie. Zatem, odpowiedz sobie na pytanie, jak będzie wyglądała Twoja codzienność po rozwodzie? Gdzie będziesz mieszkał/a? Czy Twoja sytuacja finansowa pozwoli Ci na zaspokojenie wszystkich swoich potrzeb? Jeżeli posiadacie wspólne dzieci – to kto będzie sprawował nad nimi opiekę na co dzień? Czy, jeżeli dzieci zostaną z Tobą, to sprostasz sam/a wszystkim obowiązkom życia codziennego – w tym opiece nad dziećmi? Jak chciałbyś/ chciałabyś, aby wyglądały kontakty dzieci z drugim rodzicem? Jakie Wasze dzieci mają potrzeby i jakie są średnie koszty ich utrzymania?
Są to bardzo istotne kwestie, gdyż, jak to zostanie omówione w dalszej części tego wpisu, stanowią nieodzowny element wyroku rozwodowego i są ustalane przez Sąd. Tym samym, dobrze już na wstępie określić, jak chcemy, aby nasze życie wyglądało po rozwodzie, ustalić nasze priorytety, aby odpowiednio sformułować żądanie pozwu, jego uzasadnienie, a kolejno – konsekwentnie bronić naszego stanowiska przed Sądem.
Zbierz dowody. Rodzaj dowodów będzie zależał od tego, czego będziesz się domagał/a w sprawie o rozwód. Na pewno do pozwu należy dołączyć:
- odpis skrócony aktu małżeństwa,
- a jeżeli macie wspólne małoletnie dzieci – również odpisy skrócone aktów urodzenia dzieci.
Dodatkowo do pozwu można dołączyć inne dowody, jak np.:
- nagrania
- zrzuty ekranu
- bilingi rozmów telefonicznych
- zdjęcia
- wyciągi z rachunków bankowych
- potwierdzenia przelewów
- faktury
- rachunki za media
- dokumentacje medyczną
- notatki z interwencji Policji lub innych organów, itp.
W pozwie o rozwód można również zawnioskować o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków czy też dowodu z przesłuchania stron (przy czym – w sprawach o rozwód lub o separację dowód ten Sąd przeprowadza z urzędu).
Tak naprawdę dowodem może być wszystko, co potwierdzi Twoje stanowisko. Niemniej jednak musisz pamiętać o tym, że Sąd może pominąć dowód, który przykładowo uzna za nieistotny dla rozstrzygnięcia Twojej sprawy, niemożliwy do przeprowadzenia czy też zmierzający jedynie do przedłużenia postępowania. Warto więc najpierw dokonać selekcji posiadanych dowodów i ocenić, czy są one przydatne w sprawie i korzystne dla Ciebie. Tutaj niezbędna może okazać się wiedza i doświadczenie profesjonalnego pełnomocnika.
Kolejny krok – złożenie pozwu o rozwód
Postępowanie sądowe w sprawie o rozwód rozpoczyna złożenie pozwu w Sądzie Okręgowym, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu nadal zamieszkuje lub stale przebywa. Natomiast, w przypadku braku takiej podstawy, właściwy jest Sąd Okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i ta okoliczność nie jest spełniona, to – Sąd miejsca zamieszkania powoda.
Warto pamiętać, iż przepisy prawa wprost określają, z jakich elementów powinien składać się każdy pozew.
Co prawda, przepisy nie wprowadzają obowiązku sporządzenia ani podpisania pozwu o rozwód przez adwokata bądź radcę prawnego. Niemniej jednak, z doświadczenia wiemy, że działanie „na własną rękę” może okazać się ryzykowne, gdyż sprawy o rozwód bywają nieprzewidywalne. Zalecamy więc skorzystać z pomocy profesjonalisty, aby uniknąć niechcianych „niespodzianek”.
Warto pamiętać również, że jasno określone i konkretne żądania, jak i adekwatne uzasadnienie, a kolejno – rzeczowe dowody potwierdzające nasze twierdzenia, to często pierwszy krok do sukcesu!
Jeżeli masz wątpliwości lub pytania – skontaktuj się z nami i umów na spotkanie korzystając z opcji rezerwacji spotkań online!
Serdecznie zapraszamy też do zapoznania się z pełnym zakresem usług naszej Kancelarii prawnej – Prawnik rozwodowy bielsko Prawnik rozwód bielsko